Vytisknout
Zobrazeno: 2586

Mám místo břicha velkou pneumatiku, toho se musím zbavit, ale jak?

Trápí mě poslední centimetry ve spodní části břicha, prostě se jich ne a ne zbavit, jak to ostatní dělají?

Chci mít pevné a ploché břicho, ale jak ho získat?

Otázky, které běží hlavou nejedné ženě. 

Vůbec nezáleží na tom, zda je obvod vašeho pasu 100 cm nebo 65 cm, ale pod pupíkem se obvod zvětšuje. Cíl je stejný.

Jak dosáhnout ploššího a pevnějšího břicha?

Co vás v takové chvíli napadne? Možná to, že si někde musíte zjistit, jak na to. Některá z vás se rozhodne pro youtube a najde si videa na cvičení břicha, některá z vás se rozhodne zeptat se, jak na to v tématicky zaměřené skupině na facebooku a některá z vás začne hledat na googlu.

Vždy ale dopadnete stejně. Ať už na youtube, google nebo vám někdo poradí, dozvíte se toto:

Buď všechny tyto rady najednou nebo minimálně jednu z nich, a to:

→ cvič sklapovačky

→ cvič sedy-lehy

→ cvič výzvu na břicho

→ cvič zvedání nohou

→ najdi si na youtube video od XY, ja podle XY cvičím a super

 

Vždyť přece ta XY na videu má tak krásné a úžasné bříško, to přece musí fungovat. No… nemusí právě 

 

Velmi důležitá informace ohledně toho, jak získat plošší bříško a hlavně z něj odstranit tuk, je strava. Vím, že jste to už slyšela a zdá se to být ohrané, ale je to tak. Strava vám hodně pomůže zbavit se tuku nejen na břiše, ale celkově z celého těla. A to, odkud půjde dříve a odkud později, si bohužel nemůžeme vybírat. O tom, ale tento článek dnes není, o tom až někdy příště. 

Také je důležité vědět to, že díky stravě se sice zbavíte přebytečného tuku na břiše (i jinde), ale svaly vám nezpevní, a proto je tak důležité nejen dodržovat stravu, ale také cvičit. 

 

Takže zpátky k tématu, a to, jak cvičením/necvičením k pevnému břichu.

Cviky, které jsem vypsala výše se z nějakého, mě neznámého důvodu, v dnešní době stále ještě cvičí.

Zkusím vám vysvětlit, jak břicho funguje, abyste věděla, proč tyto cviky necvičit, pokud si nechcete ublížit, přetížit jiné svaly a pokud opravdu chcete pevnější a plošší břicho.

To, že dnes už může každý, kdo má hezké břicho, svobodně radit a natáčet videa ohledně cvičení, aniž by znal anatomii a měl alespoň nějaké vzdělání v tomto směru, vede k tomu, že se dost hojně vyskytují mylné informace. 

Udělejte si malý test, takový malý experiment.

Vyzkoušejte si to, co teď budu psát, pro lepší pochopení.

Natáhněte ruku, aby nebyla pokrčená v lokti a klidně ji nechte volně podél těla, případně ji předpažte, vodorovně se zemí. A teď si představte, že chcete cvičit biceps, tedy sval na paži.

Co uděláte?

A. Kdo pokrčil ruku v lokti? Předpokládám že všichni nebo minimálně 99% z vás. 

B. Kdo ohnul zápěstí a nechal ruku nataženou? Předpokládám, že nikdo.

Výsledek je, A je správně. Ano, je to logické, že. Proč byste ohýbala zápěstí, když tam sval, který chcete procvičit přece není.

 

A teď vám řeknu, ještě jedno rozluštění. Vlastně důvod, proč jste tento malý experiment dělala. Lépe tak pochopíte, že některé cviky jsou prostě zbytečné.

Takže jdeme si ještě trochu představovat pro porovnání. Zkuste se teď maximálně soustředit, klidně se na ruku dívejte.

 

Představte si, že vaše ruka (od ramene k zápěstí), je vaše břicho a dlaň s prsty, jsou vaše nohy. Už to trochu začíná dávat smysl? 

Přímý břišní sval začíná na 5-7 žebru a končí na stydké kosti, břišní sval nepřechází přes kyčle, ani třísla, ani nohy.

Břišní svaly pracují tak, že se dva konce svalu, k sobě přibližují a oddalují, docílíte toho tak, že cvičíte například zkracovačky, cvik, o kterém píšu v článku Jak odhalit tajemství cviku na břicho“

V tomto cviku neděláte s nohami nic. Pouze opravdu cvičíte břicho.

Otázkou tedy je, proč je tolik cviků na břicho, které do hry zapojují nohy a jim cviky podobné?

Odpovíme si na to.

Ano, to věřím. Já taky, když natáhnu ruku, vezmu si do dlaně těžkou činku a budu mít ruku nataženou a jen budu hýbat zápěstím se zátěží, paži ucítím. Je to ale jen proto, že jak zátěž v ruce, tak nohy (které jsou vůču trupu delší) vyvažují, drží paži, trup. Sval pracuje pouze na izometrické bázi, což by sice nebylo špatně, ale v tomto případě je to k ničemu, protože hlavní funkci přebírají stehenní přitahovače, které jsou ve většině případů už tak zkrácené a vy jim ještě dáte co proto.

Ano, to je cvik, který je také založený na izometrické bázi, tedy na tom, že sval nemění svoji délku. Ale nehýbete u toho nohama, za účelem posílení břicha. Pokud v planku hýbu nohama, nebo rukama, je to za účelem zapojení svalů celého těla. On taky plank, je dobrý cvik, ale musí být prováděn správně, a to si troufnu tvrdit, že dělá jen opravdu málo lidí. U tohoto cviku je opravdu důležité vnímat své tělo, a kromě správného nasměrování do pozice také správná aktivace břišních svalů. Není to tak těžké, ale chce to cvik, samozřejmě vám s tím moc ráda pomůžu. Více ZDE<<

 

Nejlépe, jak se můžete zaměřit na posílení svého břicha je „cvičení bez pohybu“, soustředení se, aktivace břišních svalů i při běžných činostech nebo při cviku plank, ale opravdu ho dělat správně a soustředěně. Zapojovat správně core a hluboké stabilizační svaly. Můžete cvičit i jinak, jak jsem už psala ve zmiňovaném článku ZDE<< nebo cvičit se mnou  >>ZDE<<

 

Ale opravdu necvičte zvedání nohou. Není vám to k ničemu. Jen málo lidí břicho opravdu dokáže zapojit a spíše si tak přetížíte stehenní přitahovače.

Je tu ovšem ještě jedna výjimka. A to zapojení spíše spodní části břišního svalu. O tom, ale zase až příště. 

Pokud ale čekat nechcete, a chcete cvičit nejen své břicho správně hned, kontaktujte mě. Ráda vám pomohu.

Mrkněte sem, pokud chcete trénink ZDARMA.

Pomohl vám tento článek? Líbil se vám? Pak dejte like a sdílejte, aby mohl pomoci i ostatním.

Připojte se ke mě do skupiny FORMUJEME EFEKTIVNĚ SVOJE TĚLO a pracujte na svém těle efektivně.  

Krásný, energií nabitý den.

Eva

vaše osobní trenérka